Bu yazımda Asp.Net’de Querystring kullanımını anlatılacaktır. İlk başta Querystring nedir size onun bir tanımı açıklayım. Querystring sayfalar arası kolaylıkla veri taşıma yöntemine denmektedir. Bir çok web sitelerinin url kısmında değişik sayılar bulunmaktadır. İşte bu olay burada gerçekleşiyor o sayı veritabanından gelen bilgilerini içermektedir.

Örnek vermek gerekirse: https://www.sahibinden.com/ilan/emlak-konut-satilik-555584288/detay

İlan kategorisi altından bulunan bir evin bilgilerini detay sayfasında açma işlemini bu sayede gerçekleştirilebilir. Burda detay sayfası standart kalıp içindeki veri değişme göstermektedir. İşte bu olaya Querystring yani id’ye göre veri çekme işlemi denmektedir.

Örnek yapıcak olursak Detay.aspx adında bir sayfa oluşturdum.

Detaylı bilgileri göster linkine tıkladığımda anda Detay.aspx?ID kısmına veritabanında bulunan verininiz url kısmında id’si gözükecektir. Bittimi tabikide bitmedi arkadaşlar bu çekilen id’yi eşitlememiz lazım hemen onuda yapalım… Code behind kısmına aşağıdaki kodları yazalım.

Burda bag isminde bağlanti nesnesi oluşturduk. Daha sonra sayfa yüklendiğinde tekrar edecek olan kısma id eşitleme işlemini gerçekleştirdik. Yoksa siz bağlantı sınıfında Listele methodu oluştumadınız mı? Hadi gelin onuda oluşturalım… Hemen bir baglantı adında sınıfı oluşturalım oluşturulan AppData klasörü içinde baglanti.cs gelicektir onun hemen code behind kısmına gidelim ve aşağıdaki kodu yazalım..

Evet arkadaşlar hepsi bu kadar artık Querystring’i kavradığınız düşünerek bitirmek istiyorum. Şimdiden herkese kolay gelsin… 🙂