ASP.NET

ASP.NET MVC

ASP.NET MVC Nedir?

Microsoft’un geliştirmiş olduğu MVC pattern’ini ASP.NET’e eklemek için oluşturduğu bir framework’tür. Uygulama geliştirmekte özellikle web uygulaması geliştirmede MVC önemli bir yere sahip mimari desenlerden biridir.
Uygulamanın kullanıcı arayüz MVC’de 3 ana bölümden oluşmaktadır.Bunlar Model, View, Controller kısımlarından oluşmaktadır.
Model Bölümü
Model kısmı veritabanın işlemlerinin gerçekleştirildiği alandır. Örenek vermek gerekirse e-ticaret sitesinde kategorilerin ve ürünlerin bulunduğu kısmı model ile gerçekleştirilmektedir.
View Bölümü
View kısmı dinamik olarak kullanıcının HTML olarak gördüğü kısma denilmektedir. Genellikle model katmanındaki verilerin kullanılmasıyla oluşturulmaktadır. View katmanın diğer katmanlardan ayrılmasının en büyük farkı ise kullanıcı arayüz değiştirmek istediğinde diğer katmanlara dokunmadan bu katmandan kolaylıkla işini gerçekleştirmektedir.
Controller Bölümü
Kullanııdan gelen istekleri işlemek için Model ve View arasında köprü işlemini gerçekleştirmek için bu kısım kolaylık sağlamaktadır. Conroller içerisinde bir veya birden fazla Action bulunabilmektedir. Genellikle her Action bir web sayfası üretmek için kullanılabilmektedir.

1 Comment

  1. Muhammet

    bilgileriniz için teşekkür ederim…

Leave a Reply

Theme by Anders Norén