Ayna Nasıl Yapılır?

Keşfedilen ilk ayna metal bir yüzeyin parlatılmasıyla oluşmaktadır. İlerleyen zamanlarda ise metal yüzeyler yerini cam levhalar ve civa kullanılarak ayna elde edilmiştir. Günümüzde kullanılan aynalar büyük bir bölümünü cam ve gümüş kullanılarak üretimleri gerçekleştirilmektedir. Üretimciler bazı zamanlarda gümüş yerine altın, alüminyum ya da platin kullanılabilmektedir.  Bu kullanılan maddeler üretim sonucunda oluşan aynaların ışığı yansıtma oranlarını etkilemektedir.

İlk Ayna Nasıl Bulundu?

Orta Doğu ve İtalyanın kuzey kesimlerinde 4 bin yıl önce patlayan yanardağların lavlarında parlak artıklar ile  cilalama işlemi yapılarak ilk ayna bulunmuştur. Bu farklı bir yöntemi olan gümüşleme yönteminde ise usta camı yüksek sıcaklıktaki camı ısıtarak ona üfleme yöntemi ile şekil verdirmektedir. Daha sonra şekil alan cama gümüş nitrat maddesi katılarak içinde bulunan gümüş cama yapışarak cam da net bir görüntü veren aynanın oluşmasını sağlıyor. Günümüzde kullandığımız aynaları 1903 yılında Emily Bloch tarafından geliştirilmiştir.

Ayna Yapımı Aşamaları

Ayna’ nın yapım aşamaları aşağıda ki maddelerde bahsedilmektedir.

  • Cam, özel maddeler kullanılarak yıkanır. Daha sonra mineralsiz su ile temizlenir. Suyun mineralsiz olması, camın zarar görmemesi açısından önemlidir.
  •  

    Camın arkasında sıvı hale gelmiş bir teneke oluşturulur. Bu madde, cama yapışmayan ancak gümüşün cama yapışmasını sağlayan bir maddedir. (Gümüş Nitrat)

  •  

    Sıvı halde bulunan gümüş teneke katılaşmaya başlar ve camda yansımalar oluşmaya başlar. Kısa süre sonra, boş cam ayna haline gelmiş olur.

     

  • Aynada, temizleme işlemleri ve fırınlama uygulamaları devam eder. Oldukça uzun süren bu işlemler sonrasında, aynada son kontroller yapıldıktan sonra, ayna yapımı tamamlanmış olur.