Bu yazımda sizlere Form uygulamasında bulunan combobox içinde seçilen veriye göre listbox’a o veri hakkında bilgi vermesin anlatacağım. Öncelikle bir Form uygulaması oluşturarak işe koyulalım. Daha sonra oluşturduğumuz Form’un tasarımını aşağıda bulunan görselde ki gibi tasarlayalım.

C# combobox

Yukarıda ki gibi bir tasarım elde ettikten sonra hemen code behind kısmımıza geçelim. Öncelikle combobox’a tıklayıp Events kısmından SelectedIndexChanged çift tıklayarak kod kısmımıza geçelim. Ben araba markasına göre o arabanın modellerini listbox’a yazdırma işlemini gerçekleştirdim. Dilerseniz sizde kendinize özel farklı bir konu üzerinden yapabilirsiniz. Öncelikle Form1_Load kısmına yazılacak olan kodlarımız hemen gerçekleştirelim.

Burada form sayfası yüklendiğinde yani ilk açıldığında combobox içine araba markalarını ekleme işlemini gerçekleştiriyor daha sonra comboBox1_SelectedIndexChanged kısmımıza aşağıdaki kodları yazalım.

Burada ise combobox’ta bulunan her verimizin bir index’i vardır arkadaşlar bunun için ilk değerimiz 0’dan başladığından dolayı 0.index’imde bulunan araba markası Ferrari seçilen modellerimi listbox’ta gösterme  işlemini gerçekleştirmekteyim. Daha sonra diğerleri içinde aynı şeyi yaparak seçilen araba markasına göre listbox’ta seçilen araba markasının modellerini gösterme işlemini gerçekleştiriyor. Şimdiden faydalı olduğumu düşünerek kolay gelsin diyorum… Unutmayın ben araba yaptım diye sizde aynısını yapmak zorunda değilsiniz.. 🙂