XML

C# İle XML Veri İşlemleri

Bu yazımda sizlere Xml dosyasından veriyi çekerek datagriedview’e verimizi yansıtmak olacaktır. Verimizi yansıtabilme veya ekleyebilmek için LINQ kullanarak kayıt ekleme, listeleme, güncelleme ve silme gibi işlemler gerçekleştirerek başarılı bir şekilde xml dosyası üzerinde değişiklikler yapacağız. Öncelikle Visual Studio’ dan Form uygulaması oluşturuyoruz. Form’da aşağıda bulunan görseldeki gibi tasarımını gerçekleştiriyoruz.

Tasarımını yaptıktan sonra bir sonraki aşamaya geçiyoruz. Aşağıda ki gibi Xml dosyamızın içeriğini oluşturuyoruz.

Xmlİslemleri.xml ismi ile projemizin bulunduğu bin klasörü altında bulunan debug klasörü içine kaydediyoruz. Sonraki aşamada ise Form’un code behind kısmına aşağıdaki kod referanslarını ekliyoruz.

Sonra listele adında bir method oluşturup listele butonuna methodumuzu çağırıyoruz.

Burada buton1′ e tıklanıldığında listeleme işlemini gerçekleştirmekteyiz. Xml dosyasını okumak için bir XmlReader oluşturuyoruz. Okuma işlemini gerçekleştirdikten sonra xml’den alınan içeriği datasetimize aktarıyoruz. Datagridview’in kaynağınıda dataset’i göstermekteyiz. Şimdi ise kaydet butonumuza geçelim.

Görüldüğü gibi buton2’e tıklanıldığında gerçekleşecek işlemler bulunmaktadır. Araclar etiketi altında bulunan araclar içine veriyi textbox’lardan girilen verilere göre kaydetme işlemini gerçekleştirmektedir. Şimdi ise güncelleme işlemimize geçelim..

Datagridview’den girilen veriler textbox’dan girilen verilerin aracno’ları aynı olup sadece değişecek olan alanlar farklı ise güncelle butonumuza tıkladığımızda güncelleme işlemini gerçekleştirecektir. Şimdi ise son olarak silme işlemimize geçelim.

Burada xml’de bulunan aracno’su verisini textbox’a aynı girdiğimizde o veriyi datagridview’den silme işlemini gerçekleştiriyor. Faydalı olduğumu düşünerek şimdiden kolay gelsin diyorum… 🙂

 

 

 

 

 

3 Comments

  1. ali

    xml den sonra angularjs ile devam etmeni bekliyoruz.

  2. Nuri

    Bilgileriniz için teşekkürler çok işime yaradı…

Leave a Reply

Theme by Anders Norén