Bu yazımda sizlere jQuery ile nasıl uyarı mesajını göstermeyi anlatacağım. Ondan önce kısada olsa bu jQuery nedir konusuna bir açıklık getirmek isterim jQuery, javascript’in bir kütüphanesidir. Eskiden javascript kütüphaneleri çok karmaşık olduğu için buna açıklık getiren John Resig abimiz toparlayıp düzenleyerek javascript kütüphanelerini daha anlaşılır ve sade hale getirmiştir. Kısaca jQuery sloganından da anlaşılacağı üzere “az kod çok iştir” olarak anlaşılmaktadır.

Öncelikle ben mesajı gösterme işlemini Notepad++ da gerçekleştireceğim. Hemen deneme.html uzantılı bir dosya oluşturduktan sonra işlemimize başlayalım.

Görüldüğü gibi <script> etiketimizin içine jQuery kütüphanemizi çağırıyoruz. Sonra yeni bir <script> etiketi açarak orada dökümanda fonkisyonu okuma işlemimizi gerçekleştiriyoruz. Onun içinde bulunan alert mesajımız sayesinde body etiketi içinde h3 etiketindeki yazıyı alert mesajımıza yazdırma işlemini gerçekleştiriyoruz. Faydalı olduğumu düşünerek şimdiden kolay gelsin diyorum.. 🙂