C#

PictureBox’da Bulunan Resmi Siyah Beyaz Yapma

Bu yazımda sizlere windows form uygulamasında picturebox kullanarak seçilen bir resmi siyah beyaza dönüştürme işlemini gerçekleştireceğiz. Öncelikle Visual studio’da windows form uygulması oluşturalım. Bu uygulamanın ismini deneme yapalım. Form1 desing kısmına 2 adet picturebox ve 2 adet buton ekleyelim. Ekledikten sonra aşağıdaki resimde bulunan bir görüntü elde edelim.

Desing kısmını ayarladıktan sonra hemen button1_click eventimize çift tıklayarak code behind kısmında bulunan kodları yazalım.

Buton1’e tıkladığımız da  resim seçme işlemi yaptıracak bir kod yazmış bulunmaktayız. Şimdi ise button2_click eventimizde bulunan kodlarımızı yazalım.

Buton2 kısmında ise picturebox’dan aldığı resmi griyap methodunda işleme sokarak gerçekleştrimektedir. griyap methodu ne derseniz gelin hemen onuda yazalım.

Burda ise griyap methodu altında işlemi gerçekleştirerek bize siyah beyaz bir görüntü vermiş oluyor. Peki bu method ne zaman çalıyor derseniz button2’ye tıklanıldığı anda picturebox1’den aldığı görüntüye göre işlemi gerçekleştiriyor. Faydalı olduğumu düşünerek şimdiden kolay gelsin diyorum… 🙂

 

 

1 Comment

  1. Berke

    Yazinizi cok işime yaradi

Leave a Reply

Theme by Anders Norén