Şanlıurfa Gezi Rehberi

Türkiye’nin Güneydoğu Anadolu Bölgesin de bulunan en büyük yedinci şehri, en kalabalık dokuzuncu şehri olarak bilinen ve diğer adıyla “Peygamberler Şehri” olarak anılan Şanlıurfa, 2,031 milyon nüfusa sahiptir. 1984 yılındaKurtuluş Savaşın da Urfa halkının kahramanca gösterdiği başarısından dolayı “Şanlı” ünvanı almıştır. Batıda Gaziantep, Doğuda Mardin, Kuzeydoğu da Diyarbakır, kuzeyde Adıyaman ve güneyde Suriye ile sınır komşusu olmaktadır.

Şanlıurfa aynı zamanda efsaneler şehri olarak da bilinmektedir. İsterseniz hikayeden kısaca bir bahsedelim. “Putlara tapan Nemrut, Hz. İbrahim’ in putları kırmasıyla Nemrudun sinirlenip Hz. İbrahim’ i ateşe vermesiyle olaylar başlamıştır. Hz. İbrahim’ in ateşe verilmesiyle birlikte ateş olan yer devasa bir göle ateş için toplanan odunlar ise balığa dönüşmüşler. Odunlar yandığı için balıkların sırt kısımlarında siyah lekeler oluşmuştur. Nemrut bu olaylardan sonra hala Allah’ ın varlığını inkar eder. Ama bir gün Allah ona kanadı sakat sinek göndermiş o sinek Nemrudun kulağından beynine kadar nüksetmiştir. Bütün şifacılar toplansa da derdine derman bulamamıştır. Bunun için kendi hazırlattığı tahta tokmak ile ağrı başladığı an kafasına vurmaya başlamış. Ağrı şiddeti ilerledikçe daha sert vurmaya başlamış ve kafası vuruşlarına dayanamayıp parçalanarak can vermiştir.”

Balıklı Göl

Şanlıurfa da yabancı turistlerin göz bebeği olan balıklı göl uğranmadan geçilmek ayıp olur. Balıklı Göl 150 m uzunluğunda 30 m genişliğinde içinde sazan balıklarının bulunduğu bu gölde avlanmak yasaktır.

Sonra ki durak tabiki de Urfa’nın en güzel manzarasını izleyebileceğiniz yer, Seyir Tepesi‘dir. Tepe’ye çıkan patika yolda birçok turisti etkileyebilecek süs eşyalar ve yöresel kıyafetler mevcuttur. Dilerseniz orada bir kafe’ye oturabilir seyir tepesinde Urfa manzarasına karşı çayınızı yudumlayabilirsiniz.

Urfa Kalesi

Urfa kalesi’nin yaklaşık olarak M.Ö. 10.000 yıllarına kadar dayanmaktadır. Antik dönemde, kale Osroene tarafından inşa edilmiştir. Kalenin mevcut duvarları ise M.S. 814‘te Abbasiler tarafından yaptırılmıştır.

Günümüzde açık hava müzesi olarak işlevine devam ederek bir çok turistin ilgi odağı olmaktadır. Yaz aylarında 08.00-19.00 saatleri arası, kış aylarında ise 08.00-17.00 saatleri arasında ziyaretçilerine kapılarını açmaktadır. Giriş ücreti ise 5 TL alınmaktadır.

Halfeti

Şanlıurfa’ nın yerli ve yabancı turistler kazandırdığı “Kayıp Şehir” ve “Saklı Cennet” olarak bilinen Halfeti, turizm açısından önemli rol oynamaktadır.

Halfeti 1996 yıllara kadar 50 bin nüfusa sahipti fakat Bilecik Barajı yapımı sırasında sular altında kalarak burada bulunan halk 15 km uzaklıkta yeni yerleşim merkezine yerleştirilmişlerdir. Halfeti şehri dünya’ da 154 şehrin, Türkiye’den ise 9 şehrin bulunduğu , Uluslararası Koordinasyon Komitesi toplantısında “Sakin Şehir” ünvanını almıştır.

Dünya’nın ilk tapınağı: Göbeklitepe

Son zamanlarda turistlerin ilgi odağı olan Göbeklitepe tarihte M.Ö. 10.000 yılına kadar uzanan bir geçmişe sahiptir. 1995 yılında beri yapılan arkeoliji çalışmaları sonucunda tarihte en büyük ve en eski ibadet merkezi olarak gösterilmektedir. İngiltere’ de bulunan Stonehenge (7000 yıl) ve Mısırda bulunan Piramitler (7500 yıl) bu iki eski yapıttan bile 7500 yıl daha eski bir yapıya sahiptir. Normalde 20 civarlarında tespit edilen tapınak sayısından şuan sadece 6 tapınak gün yüzüne çıkarılmıştır.

Ayrıca yerleşik yaşamın ilerleyebilmesi için kültür bitkisi kısacası buğdayın atası, Göbeklitepe etekleri civarlarında rastlanılmıştır.Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir