Huawei P30 Lite İnceleme

Huawei P30 Lite: Tasarım

Telefonun şıklığından bahsedecek olursak ince bir tasarıma sahiptir. Huawei P30 Lite serinin önceki tasarımları gibi ince çerçeve üzerine kurulu ve damla çentik tasarım olarak görülmektedir. Telefonun cepte kapladığı arazi boyutuna gelecek olursak eğer , 152.9 mm uzunluğa, 72.7 mm genişliğe ve 7.4 mm kalınlığa sahip ve 6.15 inçlik bir panele sahip incelik bakımından bir önceki modeliyle kıyaslarsak 0.2 mm daha ince bir yapıya sahip olduğu anlaşılmaktadır.

Gelelim telefonu tartmaya telefon 159 gr ağırlın’da olup kasasında aliminyum, cam ve plastik malzemeleri bir arada barındırmaktadır. Ekran panel kısmında ise yüksek sıcaklık ve basınca dayanan aliminyum silikat cam ile koruma sağlamışlardır. Kızlar için olmazsa olmaz renk konusuna erkekler için bu renk sabittir ya gri olur yada siyah ama genellikle siyahı tercih ederler. Telefonun üç farklı renk çeşidi vardır. Bunlar İnci Beyazı, Gece Siyahı ve Mavi’dir. 

Telefonun ön tarafında hoparlör ızgarası, damlacık çentikli kamera ve yüzde 90 ekran kasa oranında 6.1 inçlik ekranı bulunmaktadır. Sağ tarafta ses açma-kapama tuşları ve güç tuşu yer almaktadır. Telefonun alt kısmında ise mikrofon, hoparlör ızgarası, Type-C girişi ve 3.5 mm jak girişi bulunmaktadır. Telefonun arka panel tasarımına gelecek olursak eğer parmak izi sensörü ve alt alta üçlü kamera dizilimi bulunmaktadır.

Huawei P30 Lite: Ekran

Gelelim ekran muhabbetine “Ben küçük ekrandan mı dizi izleyeceğim?” gibi sorusuna yer verilmemiştir. Çünkü telefon LCD ekrana sahip boyutu 6.15 inç olup 1080×2312 piksek çözünürlük sağlamaktadır. Ekranın formatı 19.25:9 olup piksel  yoğunluğu ise 415 ppi ve yüzde 84 ekran kasa oranı bulunan yapıya sahiptir.  Ekranın özellik bakımından ne kadar da olsa P30 Pro’ ya benzetseler de yine de ekran parmak izinin ve AMOLED ekranın bulunmaması segment farkını ele almaktadır. Parlaklık konusuna gelecek olursak eğer ekranın otomatik ayarlarında 501 candela civarındayken, el ile en yüksek ayarına ayarladığımızda 480 candela değerini sunmaktadır. Ekran konusunda ise en iyi ekran olamayabilir ama renk konusunda doğru renkleri verebilen güçlü bir yapıya sahiptir.

Telefonu yazılım taraflı incelediğimiz zaman EMUI arayüzünün 9.0 versiyonunu kullanmaktadır. Performans konusunda diğer Huawei modelleri kullanmışlığınız var ise benzer performans sizi karşılayacaktır.

Yalnız şunu söylemeden geçemem EMUI 9.0 işletim sistemi çok güzel gözükse de akıcılık ve performans konusunda rakiplerinin bir adım gerisinde kalmaktadır. P30 Lite’ da bu hataları gözlemleyebilirsiniz tabi eğer  alırsanız. Bug’lı bir arayüz olduğu sürece performans ve akıcılık konusunda pek garantisini veremem. Eğer arayüz de gezinme fırsatınız olursa hafif takılmalara rastladığını görebilirsiniz.

Huawei P30 Lite:Performans

Birazda hız testi yapalım. Bu konuda P30 Lite işlemci bakımından Kirin 710 ile karşımıza çıkmaktadır.

Cortex-A53 + Cortex-A73

Kirin 710 işlemcisini tanıtacak olursak toplamda  8 çekirdeği bulunmaktadır. 4 adet 1.7 GHz. hızında çalışabilen Cortex-A53, 4 adet 2.2 GHz. hızında çalışan Cortex-A73 verimlilik ve performans çekirdekleri kullanılmaktadır. Grafik yongası bakımından ise ARM Mali G51 MP4 kullanılmaktadır.

Huawei P30 Lite: Kamera

Bir telefonun vazgeçilmez özelliklerinde birisi de kamerasıdır. Huawei fotoğraf çekimleri konusunda her zaman telefonlarında rakip firmalarından farklı olduğunu göstermiştir. Telefon da üç objektifli kamera bulunan 48 Megapiksel çözünürlüğe sahip alt alta 3’lü kamera düzeni karşılamaktadır.

  • Ana kamera 48 Megapiksel çözünürlüğe sahip Sony IMX 586. Kamera’nın diyafram değeri f/1.8
  • 8 Megapiksel çözünürlüğe sahip ultra geniş açılı kamera
  • 2 Megapiksellik derinlik sensörü

Bu özellikler sayesinde kendi serisinin bir üst modeli olan P30 Pro’nun kamerasından bile çözünürlük değerleri yüksek çıkmaktadır. Yapay zeka’ya sahip olan kamera sayesinde 22 farklı sahneyi otomatik ayırt edip beyaz ayarı, kontrast ve fotoğraf parametreleri gibi alanlarda işinizi kolay duruma sokmaktadır.

Gece çekildiğimiz fotoğraflar konusuna bu konuda ne yazık ki P30 Pro gibi etkili olamamaktadır. Ön kamerayı ele alacak olursak eğer 24 Megapiksel çözünürlüğe sahip olup son derece etkili bir yapıya sahiptir. Kapalı alanlarda zorluk çekmeden size son derece başarılı bir temiz görüntü oluşturmaktadır.

Gelelim asıl mevzuya bu telefon aldık da video da mı çekmeyelim be kardeşim dediğinizi duyar gibi oldum. Telefon 1080p çözünürlükte 30FPS  ve 60 FPS video çekebilmektedir. 30 FPS de video çekimi yapıldığında gayet başarılı sonuçlar alabilirsiniz. Huawei rakip firmalara göre video çekme konusunda yüksek segment de gözükmese de orta segment de en üstte bulunmaktadır.

Huawei P30 Lite: Batarya

Batarya konusunda çok büyük dikkat çekseler de bu telefona 3340 mAh kapasiteli batarya koyarsanız bu dikkat dağınıklığına sebep olur. İşte bu yüzden batarya konusunda düşük kaldığı gözlemlenmektedir.Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir