IMEI Kayıt Ücretlerinin İncelemesi

“Yurt dışında yaşayan tanıdıklar aracılığıyla ülkemize telefon getirilmesine son.” Ülkemiz de ne kadar da yurt dışından telefon almamız popüler olsa da yıl içinde 3. Kez zam gören IMEI kaydı son zamdan sonra kayıt yaptırmak 1500 TL olmuştur.

Zaten ülkemizde vergilerden dolayı telefon almak biraz zordu şimdi yurt dışından getirmek daha da zorlaştırıyor. Bir önceki yıla göre kıyaslarsak pasaport kayıt ücretinin ilk zamanlarda 170 TL olup ondan sonra 500 TL’ ye çıkması ve bu çıkışın ardından hemen 618 TL’ yükselmişti. 20 Temmuz Cuma gününden itibaren bu fiyat 1500 TL olmuştur.

Peki IMEI Kaydı Yaptırmak Şart Mı Hocam Yaptırmasak Olmaz Mı?

Telefonunuzun ülkede kayıtlı gözükmesi için IMEI kaydı yaptırmanız şarttır. Eğer diyelim ki yaptırmanız ne olacak. Telefonunuza hattı taktık’dan sonra 120 gün içerisinde kullanılamaz hale gelmektedir.

Gerçekten de Kayıt Hakkı 3 Yılda Bir Mi?

Telefonu pasaporta kaydettirme hakkı “iki yılda bir kez”den “üç yılda bir kez”e indirilmişti. Tabi bu karar da geçtiğimiz Mayıs ayında alınan ve yürürlülüğe giren “4458 Sayılı Gümrük Kanununun Bazı Maddelerinin Uygulanması Hakkında Kararda Değişiklik Yapılmasına Dair Karar” ile ülkemize yurt dışından getirilen telefonlar hakkında “pasaport kayıt ücretleri” ve “getirilebilme süreleri” hakkında değişiklik sağlanmıştır.

Bir başka düzenlemede ise klonlanmış IMEI ve yurdumuza farklı şekilde sokulmuş telefonlar ise 4 ay içinde kapatılacaktır. Eğer yıl içinde 250 TL ödenmesi takdirinde telefonun sisteme entegresi sağlanmış olacaktır.Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir