Özgüven Sahibi Olmanın 7 Yolu

Özgüven nedir? öncelikle bu sorudan başlayalım. Özgüvenli olan insanlar genellikle diğer insanlara nazaran daha nitelikli ve gelişmişlerdir. Özgüvenli insanların özelliklerine bir göz atalım.

  • 1-” Öğrenmekten Kaçmazlar” Sürekli yeni şeyler denerler, ve başarısız olsalar bile bunun sonucunda kendilerine bir ders çıkarırlar. Kendisini geliştirecek aktiviteler ile meşgul olurlar, mesela kitap okur, film izler ve daha birçok zekasını geliştirecek uğraş ararlar.
  • 2-“Gülümserler” Özgüvenli insanlar çevresine mutluluk, huzur getirir. Sürekli diğer insanlarla iletişim halinde olurken güler yüzle konuşur, güler yüzle cevap verir. Karşısındakini gerçekten anlamaya çalışır. Bu özellikte onları daha vazgeçilmez bir insan haline getirir.
  • 3-“Hedeflerinden Şaşmazlar” Kendilerine, kendi sınırlarını zorlayacak bir hedef belirler, o hedefe ulaşana kadar hiçbir zaman pes etmezler. Karşılarına zorlu engeller çıksa dahi o engelleri nasıl atlatacağının bir yolunu muhakkak bulurlar, hayalleri için savaşırlar.
  • 4- “Pozitif Düşünürler” Hayatlarında neredeyse olumsuz düşünceler yer yoktur. Olumsuz ve kötü düşünceler insanı yiyip bitirir, ve odaklanmamızı engeller. Onun için size de bir tavsiye kötü düşüncelerden uzak durun. Başarılı olmak istiyorsanız iyi şeyler düşünün ve gerçekleşmesini bekleyin. OLUMSUZ DÜŞÜNCELERİ HAYATINIZDAN ÇIKARIN.
  • 5-“Mükemmeliyeti Aramazlar” Çünkü bilirler ki mükemmeliyetçi olmak fikirleri öldürür. Onun için küçük adımlar atarlar, ve büyük düşünürler, bu da onlara başarıyı getirir.
  • 6- “Kitap Okurlar” Kitap okurlar, çünkü yeni fikirler, yeni bakış açılarına ihtiyaçları vardır. Kendi yolunu çizmeleri için başarılı kimseleri örnek alırlar, ve kitap okumak diksiyonumuzu, konuşma akıcılığımızı geliştirir. Ne olursa olsun günde en azından 5-10 sayfa arası kitap okuyun. Gelecekte kendinize en iyi yatırımın kitap olacağını göreceksiniz.
  • 7- “Kişisel Bakım” Kişisel bakımlarına dikkat ederler. Saçına, dişine, tırnaklarına, giyimine kuşamına özen gösterirler. Kendisini iyi gösterecek ve rahat hissettirecek kıyafetler giyerler.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir